ارس وب

طراحی سایت اختصاصی ؛ مزیت‌ها و چالش‌ها

طراحی سایت اختصاصی

گاهی اوقات برخی برای پیاده‌سازی یک سایت از Cmsها و یا همان سایت‌های آماده استفاده می‌کنند. اما برخی از افراد، وب‌سایت‌های اختصاصی را ترجیح می‌دهند. طراحی سایت اختصاصی بدین معنا است که تمامی قسمت‌های یک سایت از جمله بخش‌های گرافیکی و پیاده‌سازی آن براساس نظر و خواست مشتری ساخته شود. در چنین شرایطی چون سایت باید از اول برنامه‌نویسی شود، بنابراین به دلیل گستردگی کار، برای تهیه این سایت نیاز به تعداد افراد بیشتری است.اگر شما هم می‌خواهید با ویژگی‌ های طراحی سایت اختصاصی آشنا شوید، خواندن این مقاله از ارس وب را از دست ندهید.

طراحی سایت اختصاصی

وب سایت های اختصاصی معمولا مطابق با نیاز کارفرما پیاده‌سازی می‌شوند. یعنی چنین سایت‌هایی توسط یک فرد برنامه نویس و یا شرکت برنامه‌نویسی انجام می‌شود. این افراد موظف هستند که قبل از شروع به طراحی سایت، تمامی موارد را با کارفرما و یا همان مشتری در میان بگذارند. در واقع کارفرما موظف است که تمامی نیازهای خود را به صورت یک قالب مشخص به شرکت و یا فرد برنامه‌نویس اعلام کند.

به این دلیل که بعد از مشخص شدن نیازها بتوان هزینه و زمان را برای کارفرما برآورد کرد. بعد از مشخص شدن برخی نیازهای اولیه، جلسات متعددی بین طراح وب‌سایت شرکت و مشتری برگزار می‌شود.

مراحل طراحی وب سایت اختصاصی

در جلسات برگزار شده بین مشتری و طراح سایت، مشتری نظرات خود را در مورد قالب گرافیکی سایت بیان می‌کند. سپس طراح گرافیک سایت، قالب سایت را براساس نظرات کارفرما تکمیل و یا اصلاح می‌کند.

پس از طراحی سایت اختصاصی کارفرما و یا همان مشتری نظرات خود را نسبت به قالب طراحی شده اعلام می‌کند. سپس طراح گرافیک باید نظرات کارفرما را بر روی قالب سایت اعمال کند. یکی از ویژگی‌های طراحی وب سایت اختصاصی این است که کارفرما می‌تواند بدون هیچ محدودیتی نیاز خود را نسبت به طراحی قالب بیان کند و طراح وب سایت موظف است تا قالب را مطابق با سلیقه کارفرما تغییر دهد.

بعد از تایید قالب کلی یک سایت اختصاصی نوبت به عملیات پیاده‌سازی محتوا می‌رسد. در این مرحله می‌توان از یک سیستم مدیریت محتوای رایگان مانند وردپرس استفاده کرد. اما برخی ترجیح می‌دهند که یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی ویژه پروژه داشته باشند. به این دلیل که سیستم‌های مدیریت محتوای آماده، ممکن است تمامی خواسته‌های کارفرما را به خوبی برآورده نکند. اما اگر از مدیریت محتوای سفارشی استفاده کنید، سایت انعطاف‌ذیری بسیار بالایی دارد؛ بنابراین کارفرما می‌تواند به راحتی سایت را مدیریت و یا ویرایش کند. در این مرحله نیاز است تا کدنویسی وب سایت با یکی از زبان‌های ASP.Net و یا PHP و … نوشته شود.

بعد از تکمیل این مرحله، نوبت به بارگذاری مطالب در سایت می‌رسد. بعد از گذاشتن مطالب در یک وب سایت اختصاصی کارفرما می‌تواند نظر خود را نسبت به تایید و یا رد مطالب بارگذاری شده در سایت اعلام کند و در صورت نیاز به ویرایش، طراح وب سایت، ویرایش‌های مورد نظر کارفرما را انجام دهد. بعد از انجام تمام ویرایش‌ها، اگر وب سایت به تایید کارفرما رسید، وب سایت راه‌اندازی می‌شود.

هدف طراحی وب سایت اختصاصی

اگر قصد طراحی سایت اختصاصی را دارید، باید به دنبال شرکتی باشید که به صورت حرفه‌ای و تخصصی وظیفه طراحی سایت و نرم‌افزارهای مبتنی بر وب را بر عهده دارد. اگرچه برخی سایت‌های طراحی وب سایت، نمونه‌های زیبا و خوش رنگ و لعاب دارند، اما اگر به دنبال یک وب سایت حرفه‌ای هستید، باید در کنار ظاهری زیبا، کار را به صورت درستی انجام دهد تا از این طریق بتواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی مخاطبان بگذارد و به هدف‌های مهم طراحی سایت برسد.

از جمله این هدف‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای استفاده از یک وب سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی نسبت به وب‌سایت‌های آماده مزایای بسیار زیادی از جمله جذب مشتری دارد. در واقع به کمک این نوع وب سایت‌ها کسب و کار شما رونق پیدا می‌کند و راحت‌تر می‌توانید به اهداف شرکت و سازمان خود دست پیدا کنید. از دیگر مزایای استفاده از یک وب سایت اختصاصی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سایر ویژگی‌های طراحی یک وب سایت اختصاصی

علاوه بر مزیت‌های گفته شده در بالا، استفاده از یک وب سایت اختصاصی و برنامه نویسی شده به شما این امکان را می‌دهد که از مزیت‌های زیر بهره‌مند شوید:

معایب طراحی یک وب سایت اختصاصی

اگرچه طراحی سایت اختصاصی مزایای بسیار زیادی دارد، اما در کنار آن باید به برخی نکات توجه کنید. از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوت میان وردپرس و وب سایت اختصاصی

اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده است که وردپرس بهتر است یا سایت اختصاصی، در پاسخ به این سوال باید به سه فاکتور زیر توجه کنید:

در شرایط زیر طراحی سایت اختصاصی کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد:

در غیر این صورت بهتر است برای طراحی سایت خود از وردپرس استفاده کنید.

سخن نهایی

ما در این مقاله در رابطه با طراحی وب سایت های اختصاصی صحبت کردیم. تنها تفاوت میان سایت‌های سفارشی با سایت‌های اختصاصی در نیازهایی است که برآورده می‌شود. اگر ایده و یا نیاز خاصی دارید، مطمئنا با وردپرس نمی‌توانید به تمام نیازهای خود برسید. همچنین اگر سایت شما کاربران بسیار زیادی دارد، طراحی سایت اختصاصی یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب برای شما است. در غیر این صورت استفاده از وردپرس یک گزینه‌ی مناسب با هزینه‌ی کمتری خواهد بود.

خروج از نسخه موبایل