طراحی, طراحی سایت

با بهترین ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری آشنا شوید!

ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری

اکنون که در حال خواندن این مطلب هستید، به طور حتم درباره مفهوم و اهمیت UX و UI چیزهای زیادی می‌دانید. متخصصان این امر برای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری جذاب و قابل درک نیازمند به نرم‌افزارهای طراحی هستند. در کنار داشتن مهارت و ایده‌های خلاقانه، انتخاب تجهیزات مناسب بر چگونگی روند طراحی و کیفیت آن تاثیرگذار است. ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری ویژگی‌ها و قابلیت‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند. ما در این مطلب از ارس وب، لیستی از بهترین برنامه‌های طراحی UX و UI را که در انجام پروژه‌های‌تان به آنها نیاز خواهید داشت، معرفی می‌کنیم.

 

نحوه انتخاب ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری

انواع مختلفی از ابزارها وجود دارد که در دسته‌بندی ابزار طراحی تجربه کاربری و ابزار طراحی رابط کاربری قرار می‌گیرند. اغلب این نرم‌افزارها در طراحی UX و UI مشترک هستند و همه آنها یک هدف دارند و آن کمک به طراحان برای ساخت پروژه‌های جذاب است. ضروری است که در هنگام ارزیابی و انتخاب نرم افزار مناسب به تفاوت بین تجربه کاربری و رابط کاربری دقت داشته باشید. در ضمن هیچ کدام از ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری تمام نیازهای طراحان را به خوبی برآورده نمی‌کنند.

بنابراین با توجه به این موضوع متخصصان باید پیش از انتخاب اپلیکیشن مناسب در مورد آنچه که به آن نیاز دارند فکر کنند و اطلاعات خود را درباره آن برنامه کامل کنند. به عنوان مثال برای سوالاتی مانند ابزار طراحی UX/UI چقدر مفید است؟ چقدر برای کار گروهی مناسب است؟ روی کدام سیستم‌ عامل‌ها قابل اجرا است؟ چقدر قابل استفاده است و با چه سرعتی می‌توان با آن کار کرد؟ استفاده از آن آسان و راحت است؟ با دیگر ابزارهای طراحی سازگار است؟ آیا برای پروژه مد نظر گزینه مقرون به‌صرفه‌ای است؟ پاسخ لازم را دریافت کنند.

 

نحوه انتخاب ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری

معرفی 11 ابزار طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری

در این لیست بهترین ابزارهای طراحی را معرفی می‌کنیم و به ویژگی‌های مهمی که ارائه می‌هند، اشاره می‌کنیم تا بتوانید براساس معیارهای پروژه خود برنامه مناسب و راحت را انتخاب کنید.

 

1- اسکچ (Sketch)

خیلی از طراحان تجربه کاربری با این برنامه آشنا هستند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا اسکچ در میان انواع ابزارهای طراحی رابط کاربری، از محبوبیت زیادی برخوردار است. ابتدا لازم است بدانید که این نرم‌افزار روی سیستم عامل macOS کار می‌کند و کاربران لینوکس و ویندوز باید به دنبال ابزارهای جایگزین باشند. در ضمن از این برنامه برای طراحی می‌توان به صورت آنلاین و متن باز استفاده کرد. و اساس کار آن مبتنی بر وکتور است. اسکچ به دو نرم‌افزار ایلوستریتور و فتوشاپ شباهت دارد و به نوعی رقیب سرسخت آنها محسوب می‌شود. از کاربردهای مهم آن می‌توان به طراحی اپلیکیشن، قالب سایت، وایرفریم، آیکون و UI اشاره کرد.

ابزار اسکچ

 

2- اکشر (Axure RP )

یکی از ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری است که بدون نیاز به کد نویسی می‌توان هر پروژه‌ای را به سرانجام رساند. ابزار Axure برای پروژه‌های پیچیده عالی عمل می‌کند و قابلیت استفاده به صورت تیمی را در اختیار اعضا قرار می‌دهد. استفاده از آن برای نسخه‌های ویندوز و مک وجود دارد. علاوه‌بر طراحی UI، برای موارد دیگری همچون ساخت وایرفریم، نقشه سفر مشتری و اپلیکیشن قابل استفاده است. در ضمن اکشر با برخی از ابزارهای طراحی مانند ادوبی و اسکچ سازگار است.

 

3- ادوبی ایکس دی (Adobe XD)

این برنامه روی سیستم عامل مک و ویندوز کار می‌کند و برای طراحان UI و UX عالی عمل می‌کند. با استفاده از ادوبی امکان طراحی نسخه اولیه برای تست زنده در سایت و موبایل وجود دارد. عملکرد راحت و سریع، امکان طراحی باکیفیت، تهیه پروتایپ و لینک بودن با نرم‌افزارهای مختلف را می‌توان از مزیت‌های کار با ابزار طراحی ادوبی به شمار آورد.

 

4- بالزامیک (Balsamiq)

نرم‌افزار بالزامیک یکی از ساده‌ترین ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری است که کار کردن با آن نیازی به تجربه ندارد. از ویژگی‌های شاخص آن می‌توان قابلیت درگ و دراپ المان‌ها را نام برد. امکان طراحی سریع را فراهم می‌کند و قیمت آن مقرون به‌صرفه است. روی مرورگر ویندوز و مک کار می‌کند.

 

5- وب فلو (Webflow)

با وب‌ فلو بدون دانستن علم HTML و CSS می‌توان بهترین طراحی را انجام داد. این ابزار طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری به طراح آزادی عمل می‌دهد، زیرا با قابلیت درگ و رها کردن و رابط بصری هر کاری را برای او ممکن می‌سازد. به شدت روی انیمیشن‌های وب، تعاملات و طراحی وب واکنش‌گرا متمرکز است. در این برنامه با استفاده از الگوها دیگر نیازی به طراحی از ابتدا نخواهد بود. در هر پلت‌فرمی با برنامه طراحی Webflow می‌توان پروتوتایپ را طراحی کرد و به همین خاطر باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود.

 

ابزار وب فلو از ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری

6- فیگما (Figma)

به صورت نسخه تحت‌وب و آنلاین در دسترس است. البته نسخه آفلاین آن را می‌توان روی سیستم عامل لینوکس، ویندوز و مک نصب کرد. از برتریهای مهم ابزار فیگما می‌توان به کاربرد راحت و سریع اشاره کرد. همچنین قابلیت استفاده گروهی از آن وجود دارد و این ویژگی اجرای پروژه‌های شلوغ را آسان می‌کند.

 

7- این ویژن (InVision)

از ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط  کاربری مناسب برای نسخه‌های ویندوز و مک است که تخته سفید دیجیتالی دارد. بنابراین طراحان می‌توانند با اشتراک‌گذاری ایده‌های خود با یکدیگر تعامل داشته باشند. چند ویژگی مهم این‌ ویژن عبارتنداز: طراحی واکنشگرا بدون نیاز به کدنویسی، ایجاد پروتوتایپ در تمامی پلت‌فرم‌ها، جابه‌جایی راحت بین حالت تاریک و روشن، قابلیت Drag and Drop، پنل طراحی انیمیشن پیشرفته و رابط کاربری آسان. برای اجرای پروتوتایپ در اندروید، وب و آّی‌اواس کاربرد دارد.

 

8- یوکسپین (UXPin)

قابلیت کشیدن و رها کردن در ابزار طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری UXPin کار طراحان را راحت‌تر می‌کند. روی ویندوز، macOS و مرورگرها کار می‌کند. پشتیبانی عالی و نسخه رایگان به محبوبیت برنامه UXPin افزوده است. برای طراحی در تیم‌های بزرگ گزینه مناسبی است زیرا با ایجاد قابلیت همکاری گروهی به پیشبرد بهتر و طراحی‌ سریعتر کمک می‌کند. همچنین امکان طراحی نمونه‌های اولیه را در اختیار قرار می‌دهد.

 

ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری

9- فریمر (Framer)

از بهترین ابزارهای طراحی ui/ux که برای طراحی صفحه نمایش و ایجاد نمونه‌های اولیه با وفاداری بالا مناسب است. برنامه فریمر به خاطر داشتن منحنی یادگیری با نیاز به دانش پایه کدهای css و html برای تعاملات و انیمیشن‌ها عالی است. روی مرورگر و مک کار می‌کند و دارای قابلیت اشتراک‌گذاری است. رابط کاربری زیبایی دارد و برای طراحی‌های جدید و با نوآوری خلاقانه ایده‌آل به نظر می‌رسد.

 

10- ماز (Maze)

یک پلتفرم سریع و قدرتمند است که به طراحان اجازه می‌دهد تا با استفاده یا بدون نمونه اولیه آزمایش‌هایی را انجام دهند. اپلیکیشن Maze با بسیاری از ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری سازگار است. دارای ابزارهای متنوع بوده و انعطاف‌پذیری بالایی دارد. ابزار طراحی ماز روی مرورگر کار می‌کند.

 

11- مارول (Marvel)

ابزار Marvel دارای طرح‌های آماده است. بنابراین افرادی که دانش فنی لازم را ندارند، بدون نگرانی می‌توانند با استفاده از آن پروژه‌های خود را انجام دهند. این برنامه ابزارهای طراحی و وایرفریم‌ها را برای ایجاد نمونه اولیه تا مراحل تست کاربر در اختیار قرار می‌دهد. استفاده از Marvel آسان است و خیلی سریع می‌توان نمونه‌های اولیه و رابط کاربری موثر را ایجاد کرد. دارای ویژگی Handoff بوده و برای شروع طراحی مدل‌های کد سی‌اس‌اس و اچ‌تی‌ام‌ال را در اختیار طراحان قرار می‌دهد. همچنین روی برنامه‌های مرورگر، اندروید و ios کار می‌کند.

 

جمع‌بندی

یکی از بحث‌های مهم در طراحی سایت و سئو، طراحی ux و ui است. به همین خاطر انتخاب ابزارهای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری برای توسعه‌دهندگان اهمیت زیادی دارد. به یاد داشته باشید که این برنامه‌ها همیشه در حال تغییر هستند و در آینده ممکن است اپلیکیشن‌های دیگری وارد میدان شوند. در این میان چیزی که اهمیت دارد، انتخاب یک برنامه راحت، آسان، سریع و با ویژگی‌های فنی جذاب و حرفه‌ای است. در این لیست برخی از کارآمدترین برنامه‌های طراحی ui/ux را  معرفی کردیم. خوشحال می‌شویم که به کاربران ما بگویید از کدام ابزارها و به چه دلیل استفاده می‌کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *